Megadeth Info Forum

Forum poświęcone amerykańskiemu zespołowi metalowemu Megadeth
Obecny czas: Pią Maj 10, 2024 17:34

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina




Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 25 posty(ów) ]  Idź do strony 1, 2  Następna
Autor Wiadomość
 Temat postu: TURBO
PostWysłany: Śro Lip 08, 2009 21:41 
Offline
Hook In Mouth
Awatar użytkownika

Rejestracja: Sob Kwi 18, 2009 09:48
Posty: 42
Postanowiłem założyć temat o jednym z największych polskich zespołów metalowych lat osiemdziesiątych (obok KATa i TSA).
Najpewniej większość z Was zna klasyki takie jak "Dorosłe Dzieci", "Kawaleria Szatana" czy "Ostatni Wojownik".
Już niebawem, najprawdopodobniej 1 września 2009 premierę będzie miała nowa płyta zespołu nosząca tytuł:

"Strażnik Światła"

Zespół rozpoczał nagrywanie tej płyty 20 kwietnia b.r. nagrane zostały już partie perkusji, gitary rytmiczne i z tego co się orientuję - bas. Pozostały solówki i wokale. Na płycie znajdzie się 10 utworów, będzie trwała około godziny. "Strażnik Światła" to pierwsza płyta TURBO od pięciu lat. Ostatni krążek "Tożsamość" ukazał się w 2004 roku. Wydawcą nowej płyty będzie Metal Mind Productions. Na szczęście jest to ostatnia płyta pod ich barwami. Po wydaniu anglojęzycznego odpowiednika "Strażnika Światła" Turbowcy będą mogli przejśc pod inne barwy.
Dziś został potwierdzony tytuł płyty, oraz ujawniono okładkę na forum fanów zespołu (http://www.turboband.cba.pl)
Okładka prezentuje się tak:
Image

Nowa płyta będzie pierwszą z nowym wokalistą, Tomaszem Struszczykiem. Byłego wokaliste zespołu - Grzegorza Kupczyka można było ostatnio zobaczyć z TURBO 4 czerwca 2009 roku w Warszawie oraz w telewizji POLSAT na obchodach XX lecia przemian ustrojowych w Polsce.

:) Trochę przydługawy post, ale myślę że wszyscy będą mniej-więcej "w temacie"

Takie przydługawe posty są jak najbardziej mile widziane. Sądzę nawet, że przy zakładaniu tematu o jakimś zespole można delikatnie przybliżyć jego historię, a przynajmniej wkleić dyskografię. ;)

Alez proszę bardzo :)
Zespół powstał w styczniu 1980 roku, rozpadl się w 1992. Reaktywował się 1 stycznia 1996. Pierwsza płyta po reaktywacji została wydana dopiero w roku 2001 ("Awatar"). TURBO bylo niekwestionowaną gwiazdą Polskiego metalu, także za granicą. W 1987 roku kontakt z Noise Records, trasa z Kreatorem a 1990 roku kontrakt z Music For Nations. Każda płyta z dyskografii wnosi coś nowego. Zespół grał juz hard rock, heavy metal, thrash metal, otarł się o Death Metal, a w 2001 roku nagrał wręcz new metalową płytę "Awatar". W 2004 roku powrócił do klasycznego, heavy metalowego grania ("Tożsamość")

Dyskografia zespołu:
1982 Dorosłe dzieci
1985 Smak ciszy
1987 Kawaleria szatana
1987 Ostatni wojownik
1988 Last Warrior
1989 Epidemic
1990 Epidemie
1990 Dead End
1992 One Way
2001 Awatar
2004 Tożsamość
2005 Identity
2009 Strażnik światła

_________________
Image


Image


Image


Ostatnio edytowany przez zagor19, Sob Sie 15, 2009 11:48, edytowano w sumie 1 raz

Góra
 Profil  
 
 Temat postu: Re: TURBO
PostWysłany: Śro Lip 08, 2009 22:26 
Offline
Psychotron

Rejestracja: Pon Sty 05, 2009 00:57
Posty: 375
Miejscowość: Zagłębie Dąbrowskie
Szczerze to kłóciłbym się ze stwierdzeniem
Cytuj:
W 2004 roku powrócił do klasycznego, heavy metalowego grania

Płytę w tym stylu wydali jedną, "Smak ciszy". Generalnie pomimo pewnej sympatii do tej kapeli uważam, że zawsze szli za modą. Powrotem po latach, "nowoczesnym" albumem "Awatar" tylko to potwierdzili. I nie uwierzę w ich przypadku w "eksperymentowanie" bo idealnie pokrywali się z koniunkturą. Gdyby byli wizjonerami to mieszkaliby teraz w USA na lekko zarobionych dolarach. ;)
Jako, że dziś najlepiej kojarzą się jednak ze staroszkolnym hard rock-heavy postanowili przy tym zostać, żeby móc jeszcze na rynku zaistnieć. Podejrzewam, ze gdyby "Awatar" odniósł sukces to "Tożsamość" nie byłby takim albumem jakim jest.
Pomijając kwestię podejścia Turbo do grania przyznam, ze prawie całą dyskografię z lat 80-tych mam na winylach (poza "Smakiem ciszy"). Swego czasu bardzo lubiłem słuchać w sumie każdej płytki, a po latach o dziwo "Kawaleria Szatana" podoba mi się chyba najmniej. Albumy death'owe jakoś nie bardzo do mnie przemówiły.
W latach 80-tych była to też jeden z najlepszych oprócz m.in. Kata koncertowych zespołów.

Widzę żeś fan dlatego spytam. Chyba na anglojęzycznej reedycji kompaktowej w utworze "Seans z Wampirem" pojawia się polskie "krwi, krwi". Przypadek, niedopatrzenie?

_________________
"You can't play God then wash your hands of the things you've created"


Góra
 Profil  
 
 Temat postu: Re: TURBO
PostWysłany: Śro Lip 08, 2009 22:36 
Offline
Hook In Mouth
Awatar użytkownika

Rejestracja: Sob Kwi 18, 2009 09:48
Posty: 42
Dokładnie w 3:26 - jest "łaknie krwi". Podejrzewam że to celowy zabieg, ponieważ sesje wokali do "Last Warriora" i "Wojownika" odbywały się w innym czasie. Inna sprawa - ten frazes jest jakoś inaczej wyśpiewany niż na Polskiej wersji. Ewentualnie dla rozwiania wątpliwości porusze sprawę na forum i może Grzegorz Kupczyk wyjaśni, dlaczego to się wtedy pojawia.

_________________
Image


Image


Image


Góra
 Profil  
 
 Temat postu: Re: TURBO
PostWysłany: Czw Lip 09, 2009 21:00 
Offline
Prince Of Darkness
Awatar użytkownika

Rejestracja: Śro Gru 24, 2008 12:41
Posty: 5418
Miejscowość: from hell
deceiver napisał(a):
Generalnie pomimo pewnej sympatii do tej kapeli uważam, że zawsze szli za modą. Powrotem po latach, "nowoczesnym" albumem "Awatar" tylko to potwierdzili. I nie uwierzę w ich przypadku w "eksperymentowanie" bo idealnie pokrywali się z koniunkturą.


Idąc tym tropem można przypuszczać, że na nowej płycie znowu zaczną grac thrash ;)

Jeśli chodzi o sam zespół to nawet lubie ;) Pierwszych 2 płyt nie trawie akurat, ale od Kawalerii jest już fajnie z naciskiem na thrashowy okres. Preferuje jednak płyty anglojęzyczne (z wyjatkie Awatar).

Dead End dzisiaj sobie słuchałem aby sobie przypomniec :) niezłe ale gdyby Litza śpiewał prawdziwym mocnym growlem byłoby 100 razy lepiej ;)

One Way słuchałem kiedyś raz i nie pamietam kompletnie. Ostatnia płyta kiepska, jakaś taka przekombinowana :roll:

_________________
Image
Mocarne knury w butach biegają po lesie z połówkami melona na głowach wykrzykując pod adresem maciory jestem chomikiem z azbestu.


Góra
 Profil  
 
 Temat postu: Re: TURBO
PostWysłany: Sob Lip 18, 2009 18:40 
Offline
Hook In Mouth

Rejestracja: Nie Lut 22, 2009 19:12
Posty: 31
Znam tylko Kawalerie Szatana ;) Uwielbiam tą płytę :D Ulubione kawałki to Sztuczne Oddychanie i Żołnierz Fortuny :)
Zagor ty w temacie. Po ile można wyłapać pierwsze wydanie Kawalerii Szatana na allegro (obojętne czy LP czy CD)

To pytanie nadaje się na PW lub opcję "szukaj" w portalu Allegro z zaznaczeniem "szukaj w zakończonych".


Góra
 Profil  
 
 Temat postu: Re: TURBO
PostWysłany: Sob Sie 15, 2009 12:04 
Offline
Hook In Mouth
Awatar użytkownika

Rejestracja: Sob Kwi 18, 2009 09:48
Posty: 42
Cytuj:
Idąc tym tropem można przypuszczać, że na nowej płycie znowu zaczną grac thrash


Nie sądzę, raczej pozostaną przy swoim kawaleryjsko-tożsamościowym graniu. Miejmy nadzieję, że nowa płyta będzie dopracowana do perfekcji, bo ostatnia płyta sprawiała wrażenie jakby była zrobiona "na kolanie".

Cytuj:
One Way słuchałem kiedyś raz i nie pamietam kompletnie


Myślę, że warto posłuchać, ale to płyta najmniej Turbowa. Taki mocny thrash. Często można spotkac się ze stwierdzeniem że to solowy projekt Hoffmanna - w końcu dobrał sobie kilku nieznanych nikomu muzyków i nagrali tą płytę. Zaraz potem Turbo zostało rozwiązane.

Nowości z obozu Turbo:

-24 sierpnia Metal Mind wyda reedycje dwóch płyt - "One Way" i "Awatar".
One Way po raz pierwszy samodzielnie na cd będzie zawierało 11 utworów. W poprzednim wydaniu kompaktowym na splicie z "Dead End" znalazło się tylko 7 numerów. Aktualnie na rynku mozna dostać: "Dorosłe Dzieci", "Smak Ciszy", "Kawaleria Szatana", "The Last Warrior/Ostatni Wojownik", "Epidemie/Epidemic", "Dead End".
Dwie pierwsze płyty są wzbogacone o bonusowe nagrania, a na "Dead End" znajduje się ścieżka dźwiękowa z filmu "Red Inter Show". Utwór trwa około 30 minut.
-Niebawem dostępna będzie nowa strona oficjalna zespołu. Aktualnie webmaster dopasowuje nowy layout do silnika.
-Na forum Fan Klubu "Dorosłe Dzieci" dostępny jest bootleg z Metalmanii 1999.

Niedawno oddaliśmy do użytku nowe forum Fan Klubu zespołu.
Zapraszam na http://www.turboband.cba.pl

(Deceiver, Żułek - na forum umieściłem link do tego forum i strony. Jest w temacie o Megadeth, oraz TUTAJ (trzeci post)

_________________
Image


Image


Image


Góra
 Profil  
 
 Temat postu: Re: TURBO
PostWysłany: Nie Sie 16, 2009 01:23 
Offline
Hook In Mouth
Awatar użytkownika

Rejestracja: Czw Lip 30, 2009 18:58
Posty: 49
Jak na razie znalazłem czas na przesłuchanie tylko jednego albumu - Kawalerii Szatana - który zresztą mi się podoba.

_________________
Image


Góra
 Profil  
 
 Temat postu: Re: TURBO
PostWysłany: Czw Sie 27, 2009 01:42 
Offline
Prince Of Darkness
Awatar użytkownika

Rejestracja: Śro Gru 24, 2008 12:41
Posty: 5418
Miejscowość: from hell
Kod:
Przeciągają się prace nad nową płytą heavymetalowej grupy Turbo. Album "Strażnik Światła" będzie pierwszym wydawnictwem z wokalistą Tomkiem Struszczykiem, który w 2007 roku zastąpił Grzegorz Kupczyka.

"Strażnik Światła" będzie pierwszym studyjnym albumem Turbo od czasu płyty "Tożsamość" (2005). Poznaliśmy już okładkę autorstwa Agaty Weiske.

"Prace nad płytą wkroczyły w środkową fazę. Pozostały do nagrania niektóre solówki i wokale Tomka" - raportuje gitarzysta Wojtek Hoffmann na oficjalnej stronie grupy.

Wiadomo już, że nie zostanie dotrzymany pierwotnie planowany termin premiery "Strażnika Światła", czyli 1 września. Powodem jest obłożenie Studia Q w Pile oraz napięty harmonogram producenta Toma Horna (zajmuje się teraz także m.in. nowym albumem grupy Strachy Na Lachy).

"Daje nam to czas na dodatkowe przemyślenia artystyczne dotyczące płyty. Chcemy ją przygotować i nagrać perfekcyjnie" - zapowiada Hoffmann.

1 września ma się pojawić pierwszy singel promujący "Strażnika Światła". W planach na wrzesień jest także przygotowanie teledysku.


coś im chyba słabo idzie ;)

_________________
Image
Mocarne knury w butach biegają po lesie z połówkami melona na głowach wykrzykując pod adresem maciory jestem chomikiem z azbestu.


Góra
 Profil  
 
 Temat postu: Re: TURBO
PostWysłany: Czw Sie 27, 2009 13:46 
Offline
Hook In Mouth
Awatar użytkownika

Rejestracja: Sob Kwi 18, 2009 09:48
Posty: 42
W momencie zakładania tematu to wszystko co cytowałeś było wiadome :lol: Przynajmniej na stronie oficjalnej Hoffmann podał to wszystko do wiadomości, bo jak widze mój pierwszy post był wtedy nieco nieaktualny.

Nie wiem czy słabo, wydaje mi się że nagranie całej płyty w 2 miesiące przy nieprzerwanej aktywności koncertowej to w miarę szybko. Zostało im kilka utworów do skończenia, a tak jak zacytowałeś - studio jest teraz zajęte. Chłopaki czekają już cały lipiec i jak widać - sierpień na zwolnienie studia i kończenie albumu. Wydaje mi się, że termin wydania singla też nie będzie dotrzymany, ale kto wie...
Lepiej niech poświęcą na drugą fazę dużo czasu, aby otrzymac produkt dopracowany, a nie jak było ostatnim razem. "Tożsamość" wydawała się być zrobiona "na kolanie". Może nie kwestii kompozycji, ale na pewno w brzmieniowej.

Najbliższe koncerty TURBO:

-31 sierpnia - Warszawa, Amfiteatr, Bemowo - Sabaton, Stratovarius, Turbo
-12 września - Aleksandrów Łódzki - TSA, Turbo, Black Sun - impreza darmowa

_________________
Image


Image


Image


Góra
 Profil  
 
 Temat postu: Re: TURBO
PostWysłany: Czw Sie 27, 2009 13:55 
Offline
Prince Of Darkness
Awatar użytkownika

Rejestracja: Śro Gru 24, 2008 12:41
Posty: 5418
Miejscowość: from hell
zagor19 napisał(a):
W momencie zakładania tematu to wszystko co cytowałeś było wiadome :lol: Przynajmniej na stronie oficjalnej Hoffmann podał to wszystko do wiadomości


nie wchodzę na strone oficialną ;)

Cytuj:
Nie wiem czy słabo, wydaje mi się że nagranie całej płyty w 2 miesiące przy nieprzerwanej aktywności koncertowej to w miarę szybko.


nie chodziło mi o czas nagrywania tylko o
Cytuj:
czas na dodatkowe przemyślenia artystyczne


w takich przypadkach wiele płyt wychodzi przekombinowanych - przerost formy nad treścią

Turbo nie słucham praktycznie wcale więc mi tam wszystko jedno jaka będzie nowa płyta, ale mimo wszystko lepiej aby była lepsza niż gorsza ;)

_________________
Image
Mocarne knury w butach biegają po lesie z połówkami melona na głowach wykrzykując pod adresem maciory jestem chomikiem z azbestu.


Góra
 Profil  
 
 Temat postu: Re: TURBO
PostWysłany: Czw Sie 27, 2009 14:41 
Offline
Psychotron

Rejestracja: Pon Sty 05, 2009 00:57
Posty: 375
Miejscowość: Zagłębie Dąbrowskie
Ja podejrzewam, że jest kilka powodów /charakterystycznych dla T./:
-nikt ostatnio nie wydał dobrej płyty heavy więc nie ma od kogo wziąć pomysłów "na topie"
-/lekko powiązany z pkt. 1/ nie ma koniunktury, są wakacje etc., trzeba się wstrzelić żeby opchnąć
-zastanawiają się jeszcze co się dobrze sprzeda, więc nie wykształtował się ostateczny obraz płyty.

W moich punktach nie ma nic złośliwego, tak jakoś mi się myśli tylko.

_________________
"You can't play God then wash your hands of the things you've created"


Góra
 Profil  
 
 Temat postu: Re: TURBO
PostWysłany: Czw Sie 27, 2009 21:43 
Offline
Hook In Mouth
Awatar użytkownika

Rejestracja: Sob Kwi 18, 2009 09:48
Posty: 42
Cytuj:
w takich przypadkach wiele płyt wychodzi przekombinowanych - przerost formy nad treścią

Tyle że ten "czas" na przemyślenia nie jest zależny od nich. Mają przymusowe wakacje i tyle. A co było do przekombinowania, już przekombinowali i myślę ze to co może się teraz zmienić, to jedynie kwestie brzmieniowe.

Deceiver: wszystko ok, zgodzę się że są wakacje i nie ma koniuktury - praktycznie nikt teraz nie wydaje płyt. Gdyby mieli zamiar pójść w modę, to pewnie otrzymalibyśmy płytę thrashową. A że tak nie będzie, to można być pewnym - Hoffmann powiedział już nie raz, że chcą się trzymac swojego brzmienia. Reakcja fanów po "Awatarze" trochę ich uprzedziła co do robienia nowoczesnych płyt.

Edit: 29.08.2009:

Wczoraj Tomek Struszczyk zakończyl nagrywanie wokali. Na początku września rozpocznie się MIX.

No to jak widać, wszystko idzie w dobrym kierunku :D

_________________
Image


Image


Image


Ostatnio edytowany przez zagor19, Sob Wrz 19, 2009 16:56, edytowano w sumie 1 raz

Góra
 Profil  
 
 Temat postu: Re: TURBO
PostWysłany: Sob Wrz 19, 2009 16:56 
Offline
Hook In Mouth
Awatar użytkownika

Rejestracja: Sob Kwi 18, 2009 09:48
Posty: 42
Nowy numer TURBO na myspace!

Pod tym adresem:
http://www.myspace.com/turboheavymetalband

możecie posłuchać kompilacji utworów ze "Strażnika Światła", oraz jeden pełny utwór "Na progu życia".
Zespół aktualnie kończy miksowanie nowego albumu. Prawdopodobnie trafi on do sklepów pod koniec października.

Najbliższe koncerty TURBO:

7 listopada 2009 - 20:00 - Kino Renesans - Ryki - Festiwal Rykowisko Live 2009

15 listopada 2009 - 20:00 - Klub Blue Note - Poznań

16 listopada 2009 - 20:00 - Wrocław

12 grudnia 2009 20:00 - klub Progresja Warszawa - Jagórfest 2009 - wspólnie z Monstrum i Horrorscope.

_________________
Image


Image


Image


Góra
 Profil  
 
 Temat postu: Re: TURBO
PostWysłany: Sob Wrz 19, 2009 17:35 
Offline
Prince Of Darkness
Awatar użytkownika

Rejestracja: Śro Gru 24, 2008 12:41
Posty: 5418
Miejscowość: from hell
zagor19 napisał(a):
Nowy numer TURBO na myspace!

Pod tym adresem:
http://www.myspace.com/turboheavymetalband pełny utwór "Na progu życia".


czy tylko mi sie kojarzy z Maiden ?

muzycznie jest dobrze ale wokalnie raczej cienko

_________________
Image
Mocarne knury w butach biegają po lesie z połówkami melona na głowach wykrzykując pod adresem maciory jestem chomikiem z azbestu.


Góra
 Profil  
 
 Temat postu: Re: TURBO
PostWysłany: Wto Wrz 29, 2009 18:23 
Offline
Hook In Mouth
Awatar użytkownika

Rejestracja: Sob Kwi 18, 2009 09:48
Posty: 42
Premiera "Strażnika Światła" - 16.11.2009 :mrgreen:

Cytuj:
muzycznie jest dobrze ale wokalnie raczej cienko


Ja na przykład nie widzę w tych fragmentach słabizny wokalnej, jest więcej niż bardzo dobrze :D

_________________
Image


Image


Image


Góra
 Profil  
 
 Temat postu: Re: TURBO
PostWysłany: Wto Wrz 29, 2009 18:27 
Offline
Prince Of Darkness
Awatar użytkownika

Rejestracja: Śro Gru 24, 2008 12:41
Posty: 5418
Miejscowość: from hell
powiedzmy że to nie moje klimaty ;)

_________________
Image
Mocarne knury w butach biegają po lesie z połówkami melona na głowach wykrzykując pod adresem maciory jestem chomikiem z azbestu.


Góra
 Profil  
 
 Temat postu: Re: TURBO
PostWysłany: Wto Wrz 29, 2009 19:25 
Offline
Psychotron

Rejestracja: Pon Sty 05, 2009 00:57
Posty: 375
Miejscowość: Zagłębie Dąbrowskie
zagor19 napisał(a):
Premiera "Strażnika Światła" - 16.11.2009 :mrgreen:

Cytuj:
muzycznie jest dobrze ale wokalnie raczej cienko


Ja na przykład nie widzę w tych fragmentach słabizny wokalnej, jest więcej niż bardzo dobrze :D


Nie jest najgorzej, ale pobrzmiewa mi tu próba ciągnięcia wokali w stronę Kupczyka przy mniejszej mocy w głosie niestety. Swoją drogą to co Kupczyk prezentował na żywo kiedy go ostatnio słyszałem tez nie brzmi dobrze.

_________________
"You can't play God then wash your hands of the things you've created"


Góra
 Profil  
 
 Temat postu: Re: TURBO
PostWysłany: Pon Lis 23, 2009 23:00 
Offline
Prince Of Darkness
Awatar użytkownika

Rejestracja: Śro Gru 24, 2008 12:41
Posty: 5418
Miejscowość: from hell
dzisiaj przesłuchałem :)

muzycznie bardzo fajnie, mam skojarzenia z Maidenami

od razu na dzien dobry jak usłyszałem pierwszy riff pomyślałem sobie "o słysze Maiden" :P

niestety wokalnie koleś mi średnio pasuje

ale zawsze mogło być gorzej ;)

_________________
Image
Mocarne knury w butach biegają po lesie z połówkami melona na głowach wykrzykując pod adresem maciory jestem chomikiem z azbestu.


Góra
 Profil  
 
 Temat postu: Re: TURBO
PostWysłany: Śro Lis 25, 2009 19:52 
Offline
Hook In Mouth
Awatar użytkownika

Rejestracja: Sob Kwi 18, 2009 09:48
Posty: 42
Płyta kupiona i przesłuchana kilka razy :) Mam ją dopiero od doby.
Jak dla mnie rewelacja, najlepsze co TURBO wydało od "Ostatniego Wojownika". Tomek spisał się jak trzeba, bardzo dobry wybór. Jak Żułek zauważył, słychac sporo maidenów (tak jak na poprzedniej płycie, i "dorosłych dzieciach"). Czuć lata '80, utwory nie są do przesady długie, trwają tyle ile powinny. Mam digipacka z dwoma bonusami. "Przestrzeń-światło" to taki wesoły numer, początkowo mi nie podchodził, ale teraz jestem do niego w stu procentach przekonany za sprawą sola, które jest moim zdaniem najlepsze na płycie. Nie mam na razie faworyta, ale na pewno wybijają się: "Szept sumienia", "Strażnik Światła", "Noc już woła", "niebezpieczny taniec", "na przekór nocy" i "tunel". :)

_________________
Image


Image


Image


Góra
 Profil  
 
 Temat postu: Re: TURBO
PostWysłany: Śro Lis 25, 2009 20:03 
Offline
Prince Of Darkness
Awatar użytkownika

Rejestracja: Śro Gru 24, 2008 12:41
Posty: 5418
Miejscowość: from hell
Tunel na pewno bo bez wokalu :P

_________________
Image
Mocarne knury w butach biegają po lesie z połówkami melona na głowach wykrzykując pod adresem maciory jestem chomikiem z azbestu.


Góra
 Profil  
 
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 25 posty(ów) ]  Idź do strony 1, 2  Następna

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina


Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 5 gości


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum
Nie możesz dodawać załączników na tym forum

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group